Z wizytą w stolicy Tatr i Krakowie
Przejazd kolejką na Gubałówkę, spacer Krupówkami czy wizyta na Wawelu…to jedne z wielu atrakcji jakich w dniach 25 i 26 listopada doświadczyli uczniowie klas pierwszych naszej szkoły.
W drogę wyruszyliśmy w poniedziałek, 25 listopada tuż po godz. 5. Po przejechaniu ponad 400 km dotarliśmy na miejsce docelowe jakim była stolica polskich gór. Tutaj pod opieką Oliwii Gogojewicz-Bojar, Anny Wolskiej, Kamila Morawskiego i Jarosława Walczaka oraz lokalnego przewodnika Michała Jarząbka-Giewonta uczniowie obejrzeli najciekawsze i najstarsze obiekty architektoniczne Zakopanego a wśród nich chociażby willę Koliba zbudowaną w 1892 roku według projektu Stanisława Witkiewicza. W willi mieści się obecnie muzeum z eksponatami etnograficznymi, sprzęty projektu Witkiewicza oraz kolekcja portretów Witkacego, który to właśnie uważany jest za twórcę tego legendarnego, stylu zwanego zakopiańskim.
Uczniowie obejrzeli też wyjątkową nekropolię, gdzie znaczna część nagrobków ma nie tylko walory artystyczne, ale też stanowi zabytek – to Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – pierwszy cmentarz w Zakopanem, na którym spoczywają sławni pisarze, artyści i taternicy w tym m.in. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński czy Kazimierz Przerwa Tetmajer.
Spore emocje wzbudziła w młodzieży podróż kolejką na Gubałówkę, gdzie mogliśmy podziwiać górski krajobraz w tym sławny Giewont. Następnym punktem wizyty w Zakopanem była wizyta na Krupówkach, czyli jednej z najsłynniejszych ulic w Polsce. Obecnie stoją tu wspaniałe wille, drewniane chałupy, mieści się tu również większość sklepów i knajpek. Krupówki są najbardziej tętniącą życiem ulicą w mieście gdzie uczniowie spędzili trochę swojego czasu wolnego. Następnie autokarem przemieściliśmy się na ul. Krzeptówki, gdzie zakwaterowaliśmy się w Willi u Jadzi. Tutaj po posiłku też nie zabrakło atrakcji: młodzież mogła pograć w tenisa stołowego, piłkarzyki czy bilard. Zorganizowano również dyskotekę.
Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Krakowa. Tam spotkaliśmy się z przewodniczką, która zaprowadziła nas pod pomnik ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego i opowiedziała w jaki to sposób właśnie smok stał się symbolem miasta. Następnie obejrzeliśmy Wawel czyli siedzibę królów z czasów dynastii piastowskiej. Tutaj w kryptach pod katedrą wawelską znajdują się groby m. in. Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, a także pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku w 2010 roku.
Z Wawelu krakowskimi Plantami przeszliśmy na teren Starego Miast. Tu mieliśmy okazję obejrzeć zabytkowe budowle, jak chociażby przebudowany w stylu gotyckimi Kościół Mariacki czy Sukiennice stanowiące serce rynku. Punktualnie w samo południe mieliśmy okazję wysłuchać krakowskiego hejnału granego na trąbce z wieży Kościoła Mariackiego na cztery strony świata. Tutaj także uczniowie mieli chwile czasu wolnego, podczas którego mogli nie tylko kupić tradycyjne krakowskie precle, pamiątki, ale również podziwiać oświetlona choinkę oraz całą masę świątecznych dekoracji błyszczących w centrum miasta.
To były niezapomniane dwa jesienne dni!